#
DOLMABAHÇE SARAYI

Her gün boğazdan gemileri selamlayan eşsiz bir güzellik. Kabataş’tan Beşiktaş’a uzanan 250.000 metrekarelik bir alanda kurulu büyük bir tarihtir. Üsküdar’ın tam karşısında yer alan sarayın yapımı 1843 yılında başlayıp, 1856 yılında bitmiştir. Bundan 400 yıl öncesine kadar Osmanlı gemilerinin demirlendiği, Boğaziçi’nin büyük bir koyu idi. Daha sonralarda ise bataklığa dönüşmüştür. 17. yüzyılın başlarında doldurulmaya başlanan koy padişahlar için eğlence mekanı haline getirilmiş ve has bahçe oluşturulmuştur. Bu bahçelere dönem dönem çeşitli konaklar yapılmıştır. Uzun zaman Beşiktaş sahil sarayı olarak anılmıştır. Dolmabahçe sarayının şuan ki yerinde olan konakların yıkımı 200 yıl önce başlamıştır. Altındaki kumlardan kaç yıl önce yapıldığı bulunmak istenmiştir. Eski konaklar yıkılıp yerine şu an ki Dolmabahçe sarayı yapılırken dönemi padişahı olan Abdülmecit tamamen bir batı aşığı olduğu gibi inşaatı sırasında ''burada sadece güzel olan şeyler bulunsun" dediği rivayet edilir. Güzellik ve görsele çok önem vermekte idi. Sultan 1. Abdülmecit sarayı yaptırırken yanlardaki arazileri de alıp alanı genişletmiş ve devasa bir güzellik oturtulmuştur. Batı aşığı olan Abdülmecit sarayı ermeni mimarlara yaptırmış ve açılısını Paris antlaşmasından hemen sonra yaptırmıştır.  Ceride-î Havâdis gazetesinde, sarayın 7 Haziran 1856'da resmen açıldığı haberi verilmiştir.

 

ÖZELLİKLERİ VE TURİST ETKİSİ

 

Saray tamamı 3 katlı simetrik bir y6apıdan oluşur. Sarayın temelleri kestane ağaçlarının kütüklerinden oluşur. 285 odası ve 43 tane salonu bulur. Deniz tarafında ve kara tarafında işlemeli abidevi 2 kapısı bulunmaktadır. Bakımlı ve süslü bir bahçenin çevrelediği sarayın ortasında diğer bölümlerin aksine daha yüksek ve ihtişamlı tören ve balo salonu yer almaktadır. 56 sütunlu kabul salonu, 750 ışıkla aydınlanan, İngiliz yapımı olan 4,5 tonluk muntazam kristal avizesi ile ziyaretçilerin dikkatini çekmektedir. Görsel etkisiyle birlikte yürüyen tarih olan saray gelen ziyaretçilerin asla yabancılık çekmediği batı dokunuşları ile tarihi gezerken yaşayabilecekleri bir etki yaratır. Batının ihtişamı Türk kültürü ve gelenekleri birleştiğinde beraberinde görsel bir şölen ortaya çıkarmaktadır. Gelen turistleri kendisine hayran bırakan saray hem tarihi hem de bozulmaya ruhu ile sizlere geçmişin kapıları açmaktadır.

 

TARİH YOLCULUĞUNA AÇILAN YOLLAR

 

Bulunduğunuz her bölgeden ulaşım kolaylığı sağlamaktadır. Anadolu yakasında bulunuyor iseniz ister Metrobüs ve sonrasında otobüs aktarması ile ulaşım sağlamanız mevcuttur. Yada daha basit olarak vapur kullarak anadolu yakasının her bölgesinden Beşiktaş'a ulaşmanız çok kolay olacaktır. Bu sıkıntılı dönmelerde toplu taşıma kullanmak ne kadar mantıklı olacaktır tabi ki bilinmez bir soru olur. Sağlığı riske atmak ne kadar doğru orası da muammadır. Sağlığınız riske atmadan ve kendi aracınız konforunda dilediğiniz yere ulaşmanızı sağlayan sizi sizden daha çok düşünen bir ulaşım seçeneği bulunur. Vipupp son model araçları ve konforlu dizaynı ile sizlere sağlıklı ve rahat bir ulaşım sağlamaktadır. İstediğiniz yere neresi olursa olsun sadece bir tıklama kadar uzak ve yakın olacaksınız. Tarihi içinize çekerken sağlığınızı riske etmeyin.