#
HAYDARPAŞA GARI

İstanbul’un Anadolu yakasında Kadıköy ilçesinde yer alan TCDD'ye ait ana tren istasyonudur. Eskilerin dilinde İstanbul'un giriş kapısıdır. Bağdat demiryolu hattının başlangıç durağı olması amacı ile inşa edilmiştir.1908 de hizmete giren yapı gününüzde 1. bölge müdürlüğüne ev sahipliği yapmaktadır. Gar 19 haziran 20132te tren hizmetine kapatılmıştır. Hizmet verdiği dönmede İstanbul-Ankara demiryolu başlangıç noktası olmuştur. 24 temmuz 2014 ten itibaren tüm seferler Pendik tren istasyonuna devredilmiştir. II. Abdülhamit döneminde, 30 mayıs 1906 yılında inşaatına başlanmış ve 19 Ağustos  1908 tarihinde tamamlanmış ve hizmete açılmıştır. İnşaatında hem alman hem İtalyan taş ustaları çalıştırılmıştır. Duvarlarında böylelikle birçok medeniyetten izler görmek mümkündür. 1. Dünya savaşında deposundaki cephaneler bir sabotaj ile patlatılmış ve yangında binanın büyük bölümü hasar almıştır. Yeniden onarılan bina bugün ki halini almıştır. 1979'da Haydarpaşa'nın açıklarında bir tankerin gemiyle çarpışması sonu meydana gelen patlamadan ve sıcaktan dolayı binanın O Linneman adlı ustanın yaptığı kurşun vitrayları hasara uğramıştır. Aslına uygun olarak yeniden geniş çapta onarılmış ve 1983'ün sonunda dört dış cepheyle iki kulenin restorasyonu tamamlanmıştır. 28 kasım 2010 tarihinde çatıda çıkan yangınla çatı tamamen tahrip olmuş ve son 4 kat kullanılamaz hale gelmiştir. 1 şubat 2012 de tren seferlerine ara veren gar, 2013 te tamamen seferleri kapatmıştır.

 

İSTANBULUN SİMGESİ HAYDARPAŞA

 

Dışarda kime sorsanız size diyecektir ki İstanbul’un simgesi Haydarpaşa garıdır. Çocukluğumuzdan süre gelen bir inançla Haydarpaşa’yı daima İstanbul’un girişi olarak kabul edilmiştir. Birçok Yeşilçam filmine ev sahipliği yapmış ve ayrılıkların, vedaların hatta kavuşmaların adresi olmuştur. Buradan yola çıkıldığında Haydarpaşa İstanbul’a açılan kapı olarak düşünülmekteydi. Görsel estetikten ve buram buram tarihi ile turistlerin ilgi odağı olmaktadır. Sadece yabancı değil yerli turistlerin de ilgisini çekmektedir. Başına gelen onca aksilikten sonra dahi hala dimdik ayakta durabilen gar yıkılmasını beleyenlere sanki ben burdayım dercesine bakmaktadır. Yangınlar patlamalar ihtişamından bir şey kaybettiremedi. Ve bu dik duruşu herkesin dikkatini çekmektedir. İnsanların ilgisini üstüne çeken estetik harikası bina turistlerinde aynı oranda ilgisini çekmektedir.

 

HAYDARPAŞANIN RESTORASYONU

 

Birçok olaydan sağlam kurtulan bina su aralar restorasyon sürecine bulunmaktadır. Mimarisi gereği bir Alman harikası olan gar, kuş bakısı bakıldığında bir bacağı kısa U harfini andırır. Çok sağlam yapılan binanın bir depremle yıkılma olasılığı yok denecek kadar azdır. Bu nedenle bütün hasarları yangın yolu ile gerçekleşmiştir. Onca hasardan sağ çıkan gar sadece seferlerini kesmiştir. Hala daha harika bir tarihi eser olarak varlığını sürdürmektedir. 2016 yılında tamamen eski haline dönmesi için restorasyon süreci için izin alınmış ve çalışmaları başlatılmıştır. Son zamanlarda pandemi dönemi nedeni ile çalışmalar zayıflamış olsa da devam etmektedir. İçini dolaşmak biraz riskli olsa da çalışmalar nedeni ile dışından görmek mümkündür. Ulaşımı kafanıza takmayınız. Transfer sepetim sizin için uzakları yakın etmektedir. Görmek istediğiniz yerleri konum seçeneklerinden işaretleyin siz rezervasyon oluşturun biz gelip sizleri götürelim. Tamamen kimse ile temas etmeden sağlıklı bir şekilde İstanbul gezinize devam edebilirsiniz. Dış etkenler sizleri zevkinizden alıkoymasın. Transfer sepetime güvenin İstanbul’un keyfini çıkarın.